Polilaktyd PLA to całkowicie biodegradowalne tworzywo sztuczne produkowane z kukurydzy. Produkty wykonane z PLA charakteryzują się właściwościami tradycyjnych tworzyw sztucznych ulegając jednocześnie rozkładowi w procesie biodegradacji. PLA może być przetwarzane takimi samymi metodami, jak tradycyjne tworzywa termoplastyczne.
Produkty z PLA charakteryzują się częściową przezroczystością, posiadają lekko słomkowy kolor a ich właściwości mechaniczne zbliżone są do tych wykonywanych z tworzyw termoplastycznych. PLA można również barwić na dowolny kolor w czasie procesu przetwórstwa.
1. Biodegradacja PLA przebiega w środowisku wodnym a powstałe w tym procesie produkty rozkładu, przenikają do otaczającego środowiska, gdzie następnie są metabolizowane przez mikroorganizmy do dwutlenku węgla i wody.
2. Mikroorganizmy zdolne do degradacji PLA nie występują w otoczeniu, gdzie użytkowane są elementy wykonane z PLA. To zapewnia trwałość produktów, kiedy są użytkowane w normalnym środowisku, np. na półce sklepowej.
3. W odpowiednim środowisku i warunkach wysokiej temperatury 50-60 °C oraz dużej wilgotności, rozkład PLA przebiega w ciągu 45-60 dni. Tradycyjne tworzywa termoplastyczne potrzebują na ten proces setki lat.
W ostatnich latach opracowano tworzywa sztuczne na bazie celulozy. Charakteryzują się one ujemnym bilansem emisji CO2 w procesie produkcyjnym a ponadto właściwościami zbliżonymi do tradycyjnych tworzyw termoplastycznych. Mogą być również przezroczyste oraz posiadać wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Nie są to produkty biodegradowalne, ale traktowane są jako „termoplastyczny papier”. W procesie produkcji od tworzywa do finalnego produktu, zmniejszamy ślad węglowy otrzymując wyroby o właściwościach tradycyjnych tworzyw kopalnych. Celulozę można również barwić na dowolny kolor zarówno przezroczysty jak i kryjący.